آرایش و زیبایی

برای آرایش مبتدی چشم چه سایه ای بخرم؟

مهم‌ترین بخش از آرایش چشم، استفاده از سایه چشم است که در بین
ابزارهای آرایشی بسیار مورد توجه خانم‌ها می‌باشد. از آنجا که جذابیت
چشم‌ها همیشه بسیار مورد توجه افراد بوده است، سایه زدن موجب
زیباتر شدن آنها و برطرف شدن نقص‌ها و ایرادهای احتمالی چشم‌ها
می‌شود. استفاده از رنگ‌های خاص سایه، مناسب با رنگ چشم
و پوست، زیبایی چشمان شما را  برجسته‌تر کرده و به چهره و
آرایش شما رنگ و لعاب و روح می‌بخشد. به همین دلیل استفاده
از سایه در آرایش چشم توصیه می‌گردد و شما می‌توانید با کمی
تمرین، اصول سایه زدن را یاد گرفته و زیبایی چشمان خود را دو چندان کنید.

سایه چشم انواع و فرمول‌های مختلفی دارد که آنها را از یکدیگر
متمایز می‌کند و هرکس می تواند با توجه به میزان مهارت و کاربرد
مورد نیاز خود، از هر یک از انواع سایه‌ها برای آرایش چشمان خود
استفاده کند. در اینجا به بررسی انواع مختلفی از سایه‌ها می‌پردازیم:

انواع سایه چشم

سایه چشم پودری فشرده (pressed powders):

این نوع سایه‌ها رایج ترین و بهترین نوع سایه برای استفاده افراد مبتدی
و تازه کار است که مهارت و آشنایی کافی با نحوه آرایش چشم ندارند
زیرا کار با آنها ساده بوده و برای ترکیب رنگ سایه‌ها با یکدیگر مناسب
است و همچنین دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌های جذاب و دلنشین
می‌باشند که به صورت مات(مناسب جهت استفاده روزانه)،
براق(مناسب برای آرایش شب) و اکلیلی(مناسب استفاده
در مراسم و مهمانی‌ها) وجود دارند.

سایه‌های پودری فشرده به صورت تک‌رنگ یا پالت‌های دوتایی، چهارتایی
و بیشتر وجود داشته و مناسب انواع پوست می‌باشند. نکته قابل توجه
در استفاده از این نوع سایه‌ها این است که شما هرگز نباید سایه چشم
پودری را بر روی پلک مالش دهید زیرا این کار موجب ایجاد خطوط ریز بر
روی پلک شده و ظاهر یکدست و صاف ایجاد نمی‌کند. معمولاً برای
استفاده از این سایه‌ها از براش های مخصوص سایه زدن
استفاده می‌شود اما افراد مبتدی می‌توانند از انگشتان
خود نیز برای سایه زدن استفاده کنند.

سایه چشم کرمی(cream eyeshadow):

اگر می‌خواهید تنها از یک رنگ سایه برای چشمان
خود استفاده کنید این نوع سایه می‌تواند انتخاب
خوبی باشد. این سایه‌ها به صورت تک‌رنگ یا به عنوان
پایه سایه و در ترکیب با انواع دیگر سایه‌ها استفاده
می‌شوند. دقت داشته باشید که سایه‌های کرمی
خیلی سریع محو شده و دچار چین خوردگی می‌شوند و برای خانم‌هایی با پوست چرب مناسب نمی‌باشند.

سایه چشم پودری پیگمنتی(loose powders):

سایه های چشم پودری دارای پیگمنت و رنگدانه‌های فوق العاده زیبایی هستند و بهترین گزینه برای افرادی است که می‌خواهند از سایه‌های رنگی خاص و جذاب برای آرایش چشمان خود استفاده کنند. سایه چشم پودری پیگمنتی برای افراد مبتدی مناسب نیست زیرا به دقت بسیاری در استفاده نیاز دارند و معمولاً افراد حرفه‌ای از این سایه‌ها استفاده می‌کنند. دقت داشته باشد که قبل از استفاده آن بر روی پلک، مقدار اضافی روی برس سایه را تکان دهید تا سایه چشم، تمیز و ظریف در بیاید.
این نوع سایه‌ها به دو صورت اکلیلی(مناسب استفاده در مراسم و مهمانی‌ها) و متالیک (برای داشتن ظاهری درخشان و طبیعی) و در ظروف کوچک و معمولاً به صورت تک رنگ وجود دارند.

سایه چشم مدادی(pencil eyeshadow):

در میان انواع سایه‌های چشم، سایه چشم مدادی، کاربردی‌ترین سایه‌های چشم موجود در بازار هستند که روش استفاده از آنها بسیار آسان است و به راحتی پشت پلک کشیده می‌شوند. این سایه‌ها که به سایه‌های همه‌کاره نیز معروف هستند به دو صورت مات و براق و به رنگ‌های مختلف وجود داشته و می‌توانید همه جا همراه خود داشته باشید.  سایه‌های مدادی برای پایین پلک و یا به عنوان خط چشم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع سایه دوام طولانی داشته و برای استفاده روزمره مناسب بوده و افراد مبتدی نیز می‌توانند از این نوع سایه استفاده کنند.

آرایش مبتدی چشم

آرایش مبتدی چشم

سایه چشم استیکی(stick eyeshadow):

سایه چشم استیکی بافت کرمی و نرمی دارند و برای آرایش روزمره مناسب هستند. برای استفاده از این نوع سایه‌ها نیازی به برس سایه نیست زیرا از نظر ظاهری به صورت قلم پیچشی برای استفاده راحت‌تر طراحی شده‌اند و شما با استفاده از انگشتان دست نیز می‌توانید آن را بر پشت پلک خود بزنید. سایه استیکی همانند سایه‌های کرمی، در پشت پلک چین خوردگی ایجاد کرده و به سرعت محو می‌شوند اما به نسبت سایه‌های کرمی ماندگاری و دوام بیشتری دارند.

سایه چشم مایع (liquid eyeshadow):

این نوع سایه‌ها از نظر شکل ظاهری شبیه رژلب‌های مایع و  برق لب هستند. شما می‌توانید با استفاده از اپلیکاتور داخل سایه یک لایه نازک را روی پلک‌های خود بزنید. استفاده از این نوع سایه‌ها نیاز به دقت زیادی دارد زیرا به سرعت در مجاورت هوا خشک می‌شوند و شما باید سریع عمل کنید. این نوع سایه‌ برای افرادی که مهارت کافی در سایه زدن ندارند هم مناسب است.

سایه چشم پخته شده(baked eyeshadow):

این نوع سایه‌ها به دلیل تنوع رنگی بالا و ترکیب آسان طرفداران بسیاری دارد. ترکیبات تشکیل دهنده این نوع سایه‌ها به وسیله گرما پخته می‌شوند و دارای بافت نرم و مخملی هستند که به دو صورت خشک و مرطوب برای آرایش چشم‌ها استفاده می‌شوند.
سایه‌های پخته شده اغلب مناسب زمان‌هایی هستند که شما می‌خواهید آرایش چشمتان، ماندگاری و دوام بیشتری داشته باشد. این سایه‌ها دارای پیگمنت و رنگدانه‌های قوی هستند در نتیجه اگر می‌خواهید سایه شما، رنگ بیشتر و چشمگیرتری داشته باشد برس سایه خود را مرطوب کنید در غیر اینصورت برای داشتن جلوه آرایش طبیعی و کم‌رنگ‌تر، از برس سایه خشک استفاده کنید.

آرایش چشم (سایه زدن) برای افراد مبتدی:

برای آرایش روزمره و طبیعی استفاده از یک سایه چشم می‌تواند به چشم های شما زیبایی خاصی ببخشد. با توجه به اینکه امروزه رنگ‌های متنوعی برای سایه چشم وجود دارد شما باید با دقت و با توجه به نکات لازم سایه مورد نظر خود را انتخاب کرده تا یک آرایش چشم طبیعی و جذاب داشته باشید. قبل از خرید سایه چشم مقداری از آن را بر روی پشت دست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که رنگ آن دلخواه شما است. دقت داشته باشید که با توجه به رنگ پوست و چشمان خود مناسب‌‌ترین سایه چشم را تهیه کنید.

وسایل لازم جهت سایه زدن:

 پالت سایه، براش سایه بزرگ، براش سایه متوسط، براش سایه سرگرد، پرایمر یا کرم پودر

  • اول اینکه قبل از شروع به سایه زدن چشمان و پلک های خود را بشویید و خشک کنید و از یک پرایمر یا کرم پودر مناسب رنگ پوست خود برای زیرسازی آرایش چشم و سایه زدن استفاده کرده و به صورت ضربه ای پشت پلک خود بزنید. پرایمر یک سطح صاف پشت پلک ایجاد می‌کند و باعث دوام و ماندگاری بیشتر سایه می‌شود
  • یک رنگ سایه خنثی و یک رنگ سایه تیره انتخاب کنید؛ برای داشتن یک سایه چشم طبیعی به دو رنگ سایه نیاز دارید. یک رنگ پایه و خنثی که شبیه رنگ پوست شماست و طبیعی‌ترین جلوه را به آرایش چشم شما می‌دهد و یک رنگ سایه تیره که با توجه به رنگ پوست می‌تواند دودی یا قهوه‌ای باشد. دقت داشته باشید که اگر پوستی روشن دارید رنگ پایه خود را کمی تیره‌تر از رنگ پوست خود انتخاب کنید و اگر پوست تیره دارید رنگ پایه را کمی روشن‌تر انتخاب کنید.برس سایه چشم را در این مرحله بزرگ انتخاب کنید و آن را بین انگشت شست و اشاره و انگشت میانی دست غالب خود نگه دارید تا برای انجام کار تسلط کافی داشته باشید. معمولاً پالت‌های سایه چشم دارای برس‌هایی با سری اسفنجی هستند اما شما می‌توانید از برس‌های سایه مویی سر پهن در ابتدای کار استفاده کنید. اگر برس سایه نداشتید از یک تکه پنبه یا اسفنج و حتی نوک انگشتان خود استفاده کنید.
آرایش مبتدی چشم

آرایش مبتدی چشم

  • آرایش خود را با سایه پایه آغاز کنید؛ مقداری از سایه پایه را با استفاده از برس بر روی پلک خود به آرامی و به صورت رفت و برگشتی بکشید. از گوشه داخلی چشم و خط مژه‌ها شروع کنید و تا گوشه چشم و زیر استخوان ابرو ادامه دهید تا تمام سطح پلک شما یکدست و صاف شود. دقت داشته باشید که با مقدار کم شروع کنید و در صورت نیاز دوباره از سایه بردارید و با هر بار استفاده از سایه با ضربه زدن به برس، پودر اضافی روی آن را پاک کنید زیرا گاهی ریزه‌های کوچک پودر سایه روی برس شما قرار می‌گیرد و هنگام استفاده روی پلک موجب ناهمواری و ناصافی می‌گردد.
  • از یک برس سایه متوسط برای زدن سایه دوم که معمولاً تیره‌تر است استفاده کنید و آن را بین استخوان ابرو و پلک خود بزنید و همه‌ حفره بالای پلک چشم تا گوشه خارجی را پر کنید و دقت داشته باشید که سایه تیره نباید تا قسمت گوشه داخلی چشم کشیده شود زیرا باعث می‌شود چشمان شما کوچکتر به نظر برسد. برای گوشه داخلی چشم از سایه رنگ روشن استفاده می‌شود.
  • با کمک یک برس سایه سر گرد، مرحله فید کردن سایه‌ها را به صورت رفت و برگشتی انجام دهید. منظور از فید کردن سایه این است که شما مرز و خط بین دو سایه را از بین ببرید تا کار شما جلوه یکنواختی داشته باشد.
  • از آنجا که پودر سایه می‌تواند بر روی مژه های چشم شما بچسبد، برای برطرف کردن آن یک لایه ریمل بر روی مژه‌های خود بزنید و اگر می‌خواهید ظاهری طبیعی‌تر داشته باشید از یک ریمل شفاف(بدون رنگ) استفاده کنید تا مژه‌های شما را تمیز و مرتب نشان دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن