آرایش و زیبایی

تجربیات کاشت مو زیباجویان در کلینیک پوست و مو هلیا

استقبال از متدهای مراقبت از زیبایی در طول دو دهه اخیر به طرز شگفت آوری پرشور و گرم بوده  است. یکی از روش‌هایی که در حال حاضر بازار پر رونقی بین سایر روش‌های موجود دارد کاشت موی طبیعی می‌باشد که نزد خانم‌ها و آقایان بزرگسالی که دچار ریزش مو شده‌اند (آلوپسی) بسیار محبوب شده است. ایمپلنت مو شاید در ظاهر تکنیک ساده و آسانی به چشم بیاید و هر کسی فکر کند که می‌تواند مراحل آن را به درستی انجام بدهد اما برعکس! این کار نیازمند تجربه، مهارت، دقت و حوصله بسیار زیاد است و تنها پزشکانی که این فاکتورها را دارند می‌توانند به خوبی از عهده آن بربیایند و لبخند رضایت را بر لب‌های مراجعان خویش بیاورند. تکنیک پیوند موی طبیعی در صورتی که اصولی انجام بشود نتایج پرتراکم و ماندگار خواهد داشت. در این مقاله به بررسی اجمالی نکات مهم این روش می‌پردازیم؛ لطفا تا انتها ما را همراهی فرمایید.
در ادامه قصد داریم تا تعدادی از نظرات و تجربیات مراجعه کننده گان عزیز کلینیک پوست و مو هلیا را برای شما درج کنیم.

در تصویر بعدی، نظر یکی از زیباجویان را مشاهده می کنید که دچار طاسی در سر شده و با مراجعه به کلینیک های کاشت مو، نتیجه ای نگرفته بودند. جناب دکتر خراسانی با بررسی دقیق در یک جلسه، نوع کاشت متناسب با ایشان را پیشنهاد و جراحی پیوند مو را انجام دادند.

آشنایی با متدهای کاشت مو

آشنایی با متدهای کاشت مو

در حالت کلی دو نوع اصلی از روش کاشت مو تعریف شده است که به عنوان متدهای مادر در نظر گرفته می‌شوند که با پیشرفت علم به ویژه در زمینه پیوند مو هرکدام به زیر شاخه‌های متنوع و جدیدتری تقسیم شده‌اند؛ این دو متد عبارت هستند از: FUT یا پیوند واحد فولیکولی(Follicular Unit Transplant) و FUE یا FIT که استخراج واحد فولیکولی نیز نامیده می‌شود (Follicular Unit Extraction). در ادامه به شرح این دو تکنیک و زیر مجموعه‌هایشان می‌پردازیم:

 1. کاشت موی FUT: روش کاشت مو FUT شامل برداشتن نواری از پوست پشت سر است که حاوی فولیکول‌های مو می‌باشد، علت انتخاب پشت سر به عنوان بانک مو این است که موهای این قسمت به طور طبیعی پرتر و کمتر مستعد طاسی هستند. از این پوست، گروه‌های کوچکی از بافت حاوی فولیکول‌های مو جدا شده و برای پیوند آماده می‌شوند. در مرحله بعد پزشک و یا دستیارانش سوراخ‌های کوچک و منفردی را در محل گیرنده (ناحیه طاسی) ایجاد می‌کند و در نهایت گرافت‌های آماده شده را به صورت جداگانه در آنجا قرار می‌دهند. این روش بیش از دو دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک تکنیک انقلابی برای بازگرداندن موی طبیعی به حساب می‌آید. این نوع تکنیک بسته به تعداد گرافت‌هایی که قرار است پیوند زده شود ممکن است ساعت‌ها طول بکشد و در پایان کار جای زخمی (اسکار) در ناحیه اهدا کننده فولیکول برجای خواهد ماند که بلند شدن موها قابل استتار است. در حین بهبودی، این برش هلالی شکل برجسته و حساس خواهد بود و افراد باید از آن نیز در طول دوران نقاهت مراقبت کنند.
 2. کاشت موی FUE یا FIT: تکنیک FUE در واقع روشی است که برای دستیابی به نتایج مشابه FUT طراحی و توسعه داده شدبوده‌ایم. FUE نیز شامل برداشت فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده در پشت سر و انتقال آن‌ها به نواحی دارای کچلی برای ایجاد خط موی کامل‌تر، پراتراکم‌تر و طبیعی‌تر است. با این حال برخلاف روش FUT، این روش نیاز به برداشتن نواری از بافت از پشت سر نیست، بلکه پزشک بیشتر فولیکول‌های مو را مستقیماً از پوست سر خارج می‌کند و آن‌ها را در برش‌های کوچک ایجاد شده در محل گیرنده قرار می‌دهد. به این ترتیب بدیهی است که روش دقیق FUE به زمان بیشتری نسبت به اف یو تی نیاز دارد. روش FUE همچنین زمان نقاهت پس از پیوند مو را کاهش داده و سطح ناراحتی و درد بعد از عمل را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.
 3. کاشت مو به روش میکروگرافت: از جمله متدهای جدید و پرطرفداری است که از روش FUE برای استخراج فولیکول الگو می‌گیرد. طی این متد فولیکول‌های مو به صورت تکی و جداگانه از ناحیه بانک مو (که غالبا پشت سر است) برداشته می‌شوند و به این ترتیب اسکار بزرگ و چشمگیری را برجای نمی‌گذارد. این تکنیک بعد از معرفی جهانی، در ایران برای اولین بار توسط کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا در تهران به کار گرفته شد و با گذشت زمان بازخوردهای خارق العاده و بسیار مثبتی را به نمایش گذاشت. با کاشت مو به روش میکروگرافت می‌توان به حداکثر تراکم مو با کمترین میزان عوارض جانبی به ویژه درد و عفونت دست یافت.
 4. کاشت مو به روش نیوگرافت: NeoGraft یک تکنیک دیگر است که از FUE پیروی کرده و روشی کم تهاجم به شمار می‌رود. نیوگرافت نیز فرآیند ایمپلنت را طوری طراحی می‌کند که در زمانی کوتاه و با کاهش میزان ناراحتی به نتایجی رضایت بخش برسیم.
 5. کاشت مو از بدن به سر: افرادی که موی کم پشت دارند معمولا خزانه فولیکولی کامل و زیادی برای استخراج و پیوند زدن مو به نقاط کم پشت سرشان نیز ندارند و از این رو ممکن است ایمپلنت موی در آن‌ها به خوبی جواب ندهد. البته این افراد به لطف معرفی روش BHT یا کاشت مو با استفاده از موهای بدن، می‌توانند به خوبی و با احتمال موفقیت بالا (حدود ۸۰%) از کاشت مو بهره ببرند. این روش به افراد این فرصت را می‌دهد علاوه بر اینکه از فولیکول‌های موی پشت سرشان استفاده نکنند، بلکه هیچ خط زخمی در اثر این روش در سرشان باقی نماند. در حالت کلی تیم پزشکی ما با حضور دکتر خراسانی روش‌های متعددی را در مجموعه کلینیک هلیا جهت پیوند فولیکول بین موهای فرد انجام می‌دهد و نتیجه این زحمات، حجیم و پرپشت شدن موی سر زیباجویان عزیز خواهد بود.
 6. کاشت مو با روش SUT: SUT از جمله روش‌های کاشت مو جدید و کم دردسر است که امروزه به محبوبیت زیادی دست یافته است. روش SUT نیز از متد FUE پیروی می‌کند و طی این روش تعداد ۳۵۰۰ الی ۱۰۰۰۰ فولیکول مو از ناحیه اهدا کننده (غالبا در پشت سر) توسط یک دستگاه جدید برداشته می‌شود که این تعداد گرافت، برای درمان طاسی‌های گسترده سر بسیار مناسب است. با کاشت مو به روش اس یو تی SUT تمام دغدغه‌های ناشی از استرس داوطلبان برای عوارض جانبی و تاثیر نهایی کاشت مو به طور کل به دست فراموشی سپرده شده است. در واقع این روش بدون دخالت دست و با نظارت دقیق پزشک حین مراحل استخراج و کاشت انجام می‌گیرد؛ این ویژگی احتمال خطای انسانی و عفونت را نیز به صفر می‌رساند.

طول مدت ماندگاری

به طور کلی عقیده بر این است که افراد با انجام کاشت موی طبیعی به نتایجی ماندگار و برخا مادام العمر دست خواهند یافت اما این مهم تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. همانطور که احتمالا می‌دانید عوامل زیادی در طول مدت ماندگاری نتایج حاصل از کاشت مو دخیل هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به انتخاب پزشک ماهر و کلینیک معتبر و مجهز اشاره نمود. علاوه بر این‌ها، عواملی چون: سن فرد، مصرف داروها، استفاده از پمادها و شامپوهای تجویز شده و انجام مراقبت اصولی از موهای تازه کاشته شده نیز در میزان ماندگاری نتایج تاثیر گذار هستند. به این ترتیب قبل از اقدام برای کاشت مو، به جهت داشتن موهای پر حجم تا پایان عمرتان بهتر است زمان کافی را برای تحقیقات به منظور یافتن یک کلینیک معتبر و خوش آوازه که از کادر پزشکی مجرب و ماهر استفاده کند اختصاص دهید.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

با پایان جلسه کاشت مو لیستی از مراقبت‌های ضروری به شما داده می‌شود تا با رعایت آن‌ها دوران نقاهتتان را به آرامی پشت سر بگذارید. مهمترین روش‌های مراقبتی در دوران نقاهت عبارت هستند از:

 1. مصرف دخانیات (از جمله سیگار و قلیان) تا حداقل ۱۰ روز پس از کاشت توصیه نمی‌شود چرا که با رقیق کردن خون موجب خونریزی و احتمال بروز عفونت می‌شوند.
 2. احتمالاپس از کاشت درد احساس خواهید کرد که آن را می‌توانید با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک کنترل نمایید.
 3. با گذشت ۲ روز پس از کاشت اجازه استحمام دارید؛ زودتر از این زمان از شستن موهایتان بپرهیزید.
 4. در دوران نقاهت ایجاد تورم، کبودی و خروج ترشحات (که برخا عفونت هستند) مورد انتظار می‌باشد؛ برای کنترل آن‌ها از پمادها و داروهایتان استفاده کنید.
 5. از آنجایی که انجام فعالیت شدید جریان خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و ممکن است باعث خونریزی در پیوندها یا برش‌ها شود، ممکن است به شما دستور داده شود حداقل به مدت سه هفته از ورزش شدید و فعالیت‌های تماسی اجتناب نمایید.
 6. برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا ۱۰ روز پس از جراحی از انجام فعالیت جنسی خودداری شود.
 7. زمان نقاهت بسته به فیزیولوژی هر متقاضی متفاوت است با این حال انتظار می‌رود حدود ۲ هفته طول بکشد.

آزمایشات لازم قبل از کاشت مو کدامند؟

معمولا پزشک برای اطمینان از سلامتی زیباجو و پیشگیری از وقوع اتفاقات غیر منتظره حین پروسه پیوند مو چندین آزمایش ساده را درخواست می‌دهد که عبارت هستند از:

 1. آزمایش CBC برای بررسی اندکس‌های خونی و اطلاع از وجود کم خونی یا رقت خون
 2. بررسی قند و فشار خون
 3. بررسی وجود فاکتورهای عفونی مانند HIV، هپاتیت و دیگر عفونت‌های فعال

نتایج نهایی

برای کسانی که ریزش موی قابل توجهی دارند، کاشت مو با جراحی تنها راه اثبات شده برای بازگرداندن واقعی رشد موی طبیعی به مناطقی است که دچار طاسی شده‌اند. اگر برای تصمیم گیری در این رابطه دچار تردید شده‌اید و از عوارض آن مانند غیر طبیعی بودن نتایج، عدم قرینگی، درد و عفونت می‌ترسید در نظر داشته باشید که پیشرفت‌های اخیر و تکنیک‌های جدید با کاهش ناراحتی و عوارض جانبی، کاشت مو را برای متقاضیان آن بسیار آسان کرده است. روش‌های جدیدتر کاشت مو میزان رضایت بالای داوطلبین را به دنبال داشته و همچنین نتایج طبیعی‌تری را به آن‌ها هدیه می‌دهند. به این ترتیب زیباجویان در پایان به این نتیجه می‌رسند که صرف هزینه برای این روش ارزشی واقعی و اقتصادی داشته است.

کاشت موی طبیعی در کلینیک هلیا

ما مفتخر هستیم کلینیک پوست و موی هلیا را به شما عزیزان جهت کاشت مو به روش‌های میکروگرافت، FUE، FUT، SUT، BHT و … معرفی نماییم. ما در مجموعه هلیا یک جلسه مشاوره کامل را برایتان ترتیب می‌دهیم و در آخر اگر تمایل به کاشت داشته باشید نوبتتان را رزرو می‌نماییم. شما عزیزان برای اطلاع از هزینه ایمپلنت موی خود می‌توانید با مشاورین ما به صورت کاملا رایگان در ارتباط باشید؛ کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما هم وطنان عزیز خواهند بود. همچنین امکان ویزیت حضوری توسط دکتر حمیدرضا خراسانی در مجموعه ما وجود دارد و شما می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره حضوری با ایشان با شماره تلفن‌ ۰۹۱۲۰۶۸۷۷۳۲ تماس حاصل بفرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.